sunnuntai 12. elokuuta 2012

Viikko 4

  Liikunnat 

Tämän viikon liikunnoissa kostautui lihashuollon puute. Vasen takareisi ja pohje ovat olleet ihan jumissa, eikä tässä tilanteessa venyttelytkään ole hirveästi auttaneet. Taitaa liittyä täysin siihen, että en ole aiemmin juurikaan venytellyt :(. Tällä viikolla menin myös golffaamaan, vaikka olka-/hartiaseutu oli vasta toipumassa edellisestä vammasta. Sen seurauksena särky palautui paitsi olkaan, myös lapaan ja kylkeen, joita jännitin varoessani olkapäätä. Kun sitten vielä viikolla olin apuna muutossa, meni yksi ilta ja yö relaksantteja ja Buranaa syöden. 

On se vaan niin, että lihaksia pitää huoltaa, vaikka se venyttelyhetkellä tuntuukin usein turhalta. Kun golffasin ja olin muuttoapuna, en tuntenut kipua, vaan krampit tulivat vasta jälkeen päin. Vaikka olo vamman parantuessa olisikin jo melko normaali, kannattaa siis ottaa rauhassa muutama viikko. Liikuntasuoritusten määrä pysyi kuitenkin tavoitteissa, vaikka tuo ylävartalon treeni salilla kärsikin tyhmyydestäni.

Liikuntaa siis 11 h 20 min.

 Ruokailut 

Luin tänään niin ihanan lukijan kommentin, että rupesi vielä enemmän keljuttamaan se, mitä joudun kohta tunnustamaan :(. Tähän mennessä en ole ollut niin esimerkillinen kuin olisin toivonut. Kirjoittelen blogissani, että näin syön, ja sitten todellisuudessa tapahtuu lipsumisia. No, olen ainakin ylpeä siitä, että seuraavaa tunnustusta ja lightjuomia lukuun ottamatta olen pysynyt  oikeissa ruoka-aineissa, eli varsinaisesti vain yksi paha lipsuminen kolmen viikon jälkeen. Kummasti tämä morkkis tuntuu kuitenkin antavan uutta motivaatiota. Seuraavaksi sitten sitä tunnustusta...

Töissä ensimmäinen loman jälkeinen viikko oli yhtä kaaosta, enkä saanut syömisiin vieläkään toivomaani rytmiä. Päätin kuitenkin, että heti huomenna, kun töissä pääsen kiinni normaaliin arkiaikatauluun, alan noudattamaan pilkulleen ruokailuohjeita. Pientä helpotusta tuo se, että yksi työkaverinikin on alkanut tuomaan omat eväät töihin, joten ei tarvitse tuntea itseään ulkopuoliseksi, vaikka ei lähdekään lounaalle muiden kanssa.

Pahin ruokamoka tapahtui lauantai-iltana. Töitä oli kasaantunut niin, että lauantai-ilta meni kotonakin töitä tehden, mikä otti todella kovasti päähän. Siihen muutama muu stressaava asia lisäksi, ja vanha stressisyöppöys iski: Omar-pussi, Läkerol-aski, 3 Pätkistä, pari haukkausta munkkia ja muutama kourallinen sipsejä :(. Houkutuksiin sortumista lisäsi se, että mieheni oli ollut koko viikon kipeänä neljän seinän sisällä ja kaipasi "herkkuhemmottelua". Kun sitten myöhemmin syötin tiedot kaloriohjelmaan, tuli herkkujen loppusaldoksi 1800 kcal!!!! SIIS 1800!!! Morkkishan siitä iski :(. Aivan älytön kalorimäärä!! Jos joskus vielä tulee heikko hetki, lasken kyllä ensin kalorit ja mietin asiaa uudemman kerran.


Ensi viikolla palaan kunnolla ruotuun ja koetan hallita stressiä muulla tavalla kuin ruokkimalla itseäni. Tämä on sellainen asia, jossa tulen tarvitsemaan paljon harjoitusta, koska olen monta vuotta ollut sellainen tunne-/stressisyöppö.


 SYNNINTUNNUSTUKSET

  • Pakkomielle palkoherneisiin on sekoittanut monen päivän syömisiä. Olen ostanut niitä tosi paljon, koska pian hernekausi loppuu taas vuodeksi ;). Kun sitten olen syönyt herneitä älyttömiä määriä, on iltasyöminen jäänyt muuten vähemmälle. Se hyvä puoli asiassa kuitenkin on, että rehukiintiö on täyttynyt.
  • Vaikka olen nyt aloittanut venyttelyt, en niitä ole kuitenkaan lenkkien jälkeen tehnyt.
  • Lauantaina retkahdin (ks. yllä)...ja pahasti :(.
  • Lightjuomaa on kulunut yhä liikaa ja vettä liian vähän. 

Ei kommentteja: