sunnuntai 2. syyskuuta 2012

Mittakuvat (2 kk)

Tänään oli tosi masentavaa alkaa ottamaan kuukausimittoja ja mittakuvia. Syyt tilanteeseen mainitsinkin jo eilisessä postauksessa. Pakotin kuitenkin itseni tekemään sen, jotta en ala jatkossakin peittelemään epämiellyttävää totuutta. Kuvissa ja tuossa painossa (melkein 2 kiloa plussaa viime maanantaista!!!) näkyy siis parin päivän mässäilyt ja vähäinen liikunta. Painosta nyt en saa mitään tsemppiä, mutta kuvissa ja mitoissa näkyy muutosta alkutilanteeseen, eikä niitä parin päivän liikasyönti lopullisesti tuhoa, jos ryhtiliike jatkuu taas tästä eteenpäin.

Vertailua tämän kertaisen lähtötilanteen ja tämän päivän välillä:

                                                     2.7.2012                               2.9.2012
                                                65,5 kg  BMI 25                     64,1 kg  BMI 24,4 

                                                                      lievä ylipaino                                     normaali paino 

                           2.7.2012 / 2.9.2012          erotus                 (ero viime kuun mittoihin)
  • paino            65,5 kg  /  64,1 kg             -1,4 kg               (+1,7 kg)
  • rinta            93,1 cm  /  90,3 cm            -2,8 cm               (+-0 cm)           
  • vyötärö        82,5 cm  /  79,4 cm            -3,1 cm               (+1,2 cm)  
  • maha           98,8 cm  /  96,5  cm           -2,3 cm               (-1,5 cm)
  • lantio         103,7 cm  /  101,8 cm          -1,9 cm               (+-0 cm)
  • reisi            61,3 cm  /  59,6 cm            -1,7 cm                (-1,2 cm)       
  • hauis           33,1 cm  /  32,6 cm            -0,5 cm               (-0,3 cm)     
  • pohje          38,5 cm  /  38 cm                -0,5 cm               (-0,5 cm)

* Sentit-sivulta löytyvät tarkemmat tiedot mittauskohdista.
* Muutoskuvat-sivulta löytyvät kaikki kuukausikuvat.



Jenkkakahvaseuranta
7/12  65,5 kg  BMI 25  lievä ylipaino
8/12  62,4 kg  BMI 23,8  normaali paino 


9/12  64,1 kg  BMI 24,4  normaali paino

4 kommenttia:

Eli kirjoitti...

Minulla on muuten myöskin ongelmana erityisesti lantionympärys ja reidet, mitenhän niitä saisi ojennukseen! :)

Eli kirjoitti...

Hmm, ensimmäinen kommentti ei näköjään tullut sivustolle asti! Joka tapauksessa sanoin, että vyötärösi on kutistunut ihan silmissä! :)

Älä murehti pienestä herkkutuokiosta, nyt vain ohjat takaisin käsiin ja matka jatkuu! Tsemppiä!

Päärynä kirjoitti...

Koetan päästä uuteen nousuun! Koko viikon vaivasi kovat päänsärytkin, joten toivon mukaan, kun kaikki fyysiset vaivat loppuu, saan taas henkisestikin itseni kokoon.

Tällä kertaa en aio antaa periksi, kuten olen tehnyt niin monesti aiemmin. Kiloja, jos seuraan niin kyllähän sitä "masentuu", mutta yritän keskittyä nyt kokonaisuuteen. Hyvillä mielin uuteen viikkoon :).

Päärynä kirjoitti...

Ai niin...tuohon ekaan kommenttiin piti vielä vastata. Kun ongelma-alue on tuolla alakropassa, täytyy tietenkin työstää kyseisiä lihaksia, jotta ne kiinteytyisivät, mutta täytyisi huolehtia myös ylävartalon treenistä. Muistan, kun joskus muinoin huolehdin vain alakropasta ja sain fitnesskisaajalta ohjeet lisätä ylätreeniä. En silloin voinut käsittää, miksi tuhlaisin aikaa yläkroppaan, kun ongelma on muualla. Selitys olikin se, että ainakin tuossa minun päärynämallissa pitäisi saada lihasta yläkroppaan, jotta tasapaino kokonaisuudessa säilyisi, tällöin huomiokaan ei kiinnittyisi juuri niihin ongelma-alueisiin.

Eli kokonaisvaltaista treeniä, jotta läski sulaa. Lihaskohtaista alatreeniä, jotta kiinteytymistä tapahtuu ja ylätreeniä, jotta massaa tulee myös yläkroppaan (näin siis ainakin päärynällä).