torstai 19. helmikuuta 2015

Uudet tavoitteet


Kuva kertoo viime aikaisista tapahtumista, eli käytännössä olen ollut koko helmikuun sairauslomalla ja lähes pari viikko sairaalassakin. En nyt ala sen enempää terveysasioista avautumaan, mutta hoitojen pitäisi parantaa tilanne täysin, nyt vaan on täytynyt olla pakkolevossa. Hoidon aikana minulla on ollut suuria nesteytysongelmia ja painoakin on tullut peräti 8 kiloa!!!!, vaikka ruokahalu oli ihan onneton jossain vaiheessa. Osa kiloista on jo lähtenyt nesteiden poistamisen myötä, mutta paljon on vielä ylimääräistä.



Voitte vain kuvitella, mitä kolmen viikon makaaminen on tehnyt yleiskunnolleni - jo 100 metrin kävelykin hengästyttää. Tilanne tulee vaikuttamaan koko kevään liikuntoihini, joten mitään kesäkuntoa tässä ei nyt voi edes hakea, vaan pyrin saamaan edes jonkinlaisen peruskunnon. 

Sairaalassa asioita pohtiessani aloin arvostamaan myös terveyttä ihan eri tavalla. Tällä hetkellä ei kiinnosta mitat tai treeniohjelma, vaan se, että kehoni saa monipuolisesti ravinteita ja saisin sellaisen kunnon, että selviän virkeänä päivän ja pystyn nauttimaan edes vähäisestä liikkumisesta. Kaikki ulkoinen tavoittellisuus on taka-alalla, ja mielessä on vain oman kehon uudelleen rakentaminen.

Olen jotenkin ihan tyhjän päällä tämän blogin kanssa. En hautaa tätä, mutta en myöskään jatka tätä (ainakaan hetkeen) entiseen malliin. Oikeastaan, en osaa yhtään sanoa, millaiseksi tämä tulee muotoutumaan.

12 kommenttia:

Anonyymi kirjoitti...

Voi, tsemppiä sinulle. Olet ajatuksissani tämän blogin kautta. Hyvä olo on paljon muutakin kuin laihuutta, se on kokonaisvaltaista. Toivottavasti toivut pian ja pääset vaikka naiuttimaan kävelylenkeistä ja kevätauringosta.

Riikka kirjoitti...

Paljon voimia ja tsemppiä tulevaan! Varmasti menee asiat eri tärkeysjärjestykseen kun on oikeiden huolien äärellä. Loppupeleissä mitä jää jos terveys pettää. Siinä ei paljoa parit laardikilot paina vaa'assa kunhan terveyden saa pitää. Tää sun kirjoitus sai myös minut ajattelemaan asiaa. Elän hengessä mukana ja toivon, että pääset aloittamaan toipumisprosessin pian. ((Halaus))

Anonyymi kirjoitti...

Voimia ja tsemppiä! Piia

Päärynä kirjoitti...

Kiitos tuesta!!! <3

MiinusKymmenen kirjoitti...

HUI :-o Toivotaan pikaista toipumista ja sitten pikkuhiljaa peruskuntoa rakentelemaan.

Anonyymi kirjoitti...

Parempaa vointia ja aurinkoa kevääseen, toivotaan todella että terveytesi palautuu ennalleen. voimia!

Zella kirjoitti...

Toipumisia ja positiivista fiilistä <3

Unknown kirjoitti...

Paljon tsemppiä!

Anonyymi kirjoitti...

Paljon lämpimiä ajatuksia ja voimia toipumiseen!

Kirsi kirjoitti...

Paljon voimia toipumiseen!!!

Inkeri kirjoitti...

Paljon tsemppiä toipumiseen ja itsensä kuuntelemiseen treenailun saralla.

Päärynä kirjoitti...

Onpa tullut paljon kommentteja - kiitos kaikille!

Kyllä tämä tästä. Onneksi ei ole mikään vakava tilanne näin hoidettuna, ottaa vain voimille ja vie aikaa toipua. Onneksi on hoidettavissa ja tosiaan pitäisi täysin toipuakin tästä.